מאמרים

מנעולים משחר ההיסטוריה

עדות ראשונה למנעולים נמצאה בחפירות שנערכו במצריים. שם נמצא במצב השתמרות מצוין מנעול עשוי עץ בן כ- 4000 שנים ובו נצרת נעילה דומה לזו המצויה במנעולי צילינדר של היום. רפליקות (תעתיקים) מדויקות של מנעול זה נמכרות בכל רחבי העולם. בחפירות מאוחרות יותר התגלו מנעולים דומים גם בעירק וביוון.
 
אם נתבונן בטבע, בסנאי למשל, שאוסף בקיץ אגוזים ובלוטים ומחביא אותם בתוך מחילה בעץ כדי לשמור עליהם מפני גניבה וכדי שיהיה לו מזון בחורף, נבין שהצורך לשמור על רכוש וחיים קיים מאז ומעולם אצל האדם וגם בטבע אצל בעלי חיים אחרים. בני אדם משתמשים במנעולים, בדלתות ושערים, בכספות, במערכות אלקטרוניות ובעוד אמצעים מגוונים, בעוד בעלי חיים מסתירים ומחביאים.
 
חגורות צניעות – גם הן מנעולים:
 
מקובל לחשוב שחגורות הצניעות הומצאו ע"י גברים שרצו גם בהעדרם לשמור על תומתן של נשותיהם ובנותיהם מפני חילול ולא היא. חגורת הצניעות הומצאה באירופה בתקופת ימי הביניים כדי להגן על נשים מפני תקיפה מינית ולאפשר להן לצאת מביתן ולנוע בדרכים, דבר שבאותה עת היה בחזקת סכנה ממשית.
 
מנעולים לנצח ?
 
בשום אופן לא. קיימת התפתחות מתמדת בתחום המנעולים, התקנת היום מנעול יקר ומתוחכם ככל שיהיה, סופו שהפורצים ימצאו דרך להתגבר עליו ותיאלץ להחליפו במנעול חדיש יותר.
 
אויביו של המנעול הם לא בהכרח רק הפורצים והגנבים, מפתיע לגלות שגם יצרני המנעולים בולשים ועוקבים אחרי חולשותיהם של מנעולי המתחרים ולא מהססים לפרסם את ממצאיהם ברבים.
 
במוזיאון המנעולים בעיירה פלברט שבגרמניה מוצגים מנעולים שונים וליד כל אחד מהם נכתב מתי הומצא, ע"י מי ומתי נפרץ בראשונה וע"י מי. לא מפתיע שביותר מאירוע פריצת מנעול אחד היה הפורץ יצרן שהמציא מנעול חדש ותוך כדי הצגתו חשף את "ערוותו" של המנעול המתחרה בכיכר העיר.
 
צילינדר:
 
בליבו של כל מנעול מותקן מנגנון נעילה. המנגנון הנפוץ ביותר נקרא מנגנון נעילה גלילי או בלשון העם צילינדר. קיימות רמות עמידות שונות של מנעולי הצילינדר כנגד פריצה. מנעולי צילינדר איכותיים נבדקים בד"כ ע"י מעבדות מורשות כגון מכון התקנים והם עוברים מבחני עמידות כנגד שיטות פריצה שונות, אלימות או מתוחכמות. בין השאר נבדקת עמידות מנעול הצילינדר כנגד קידוח, שבירה, שליפה/תלישה, פיתול, ניסור, דיגדוג, הטבעה, הולם ועוד. הקריטריונים של העמידות נקבעים ע"י פרק הזמן שהמנעול עומד כנגד כל אחת מסוגי הפריצות. הגדרות הזמן, סוג הכלים בהם משתמשים וכמובן סוג הבדיקות נקבעים ע"י התקנים הרלוונטיים בכל מדינה.
 
כדי להבין טוב יותר את משמעות ההבדל בין צילינדר ובין מנעול אפשר להשתמש באנלוגיה הבאה: המנעול משול למחשב והצילינדר הוא תוכנת ההפעלה וכמו שאין טעם "לשתול" תוכנת הפעלה חדישה במחשב מיושן ולהיפך, כך אין טעם להתקין צילינדר חדיש במנעול מצ'וקמק ולהיפך.
 
מנעול צילינדר הוא הנפוץ ביותר ולא בכדי, הוא נוח לשימוש והפעלה גם ע"י ילדים וזקנים, המפתח שלו קטן ומשתלב היטב בכל צרור מפתחות, אמינותו המכנית והבטיחותית גבוהה במיוחד. הוא מאפשר הקמה וניהול של מערכות רב מפתח (MASTER KEY SYSTEM) ועוד יתרונות.
 
מנעול מנופים (כספת):
 
מנעול זה קדם למנעול הצילינדר בכ- 200 שנה. היקף השימוש בו הולך ויורד הן מפאת עמידותו הנמוכה נגד שיטות הפריצה השונות, אמינותו המכנית ואי הנוחות של השימוש בו. במדינות שונות השימוש בו בדירות מגורים מוגבל על פי חוק מחשש של הילכדות. על פי תקנות התכנון והבניה בישראל אסור השימוש במנעול שאין לו ידית הפעלה מתוך הדירה ולמנעול הכספת אין.
 
מערכות נעילה אלקטרוניות:
 
בתוך קטגוריה זו הגדלה והולכת נמצאים מנעולים עם מנגנון זיהוי עפ"י טביעת אצבע, זיהוי עפ"י אישון העין, על פי קול, על פי כרטיס מגנטי ו/או על פי סימן משודר (שלט רחוק).
 
מערכות נעילה אלו כולן מחליפות את מנגנון הנעילה הגלילי, הצילינדר (תוכנת ההפעלה כזכור) ולא את המנעול (המחשב). איכות הנעילה בסיכומו של דבר תקבע על פי החוליה החלשה שבמערכת הנעילה המורכבת מדלת/שער, מנעול ומנגנון נעילה כזה או אחר. למערכות הנעילה האלקטרוניות יש יתרונות רבים כגון נוחות הפעלה, רמת בטיחות גבוהה, תפעול נוח וזול בהפעלת מערכות בקרת כניסה בבתי מלון ובמוסדות גדולים. החסרונות העיקריים של מערכות הנעילה האלקטרוניות הן המחיר והאמינות. מחירן הגבוה נובע בין השאר מעלות של מערכת גיבוי חשמלית הנגרמת בגלל הצורך בשני מקורות כוח: סוללות וחיבור ישיר לרשת החשמל. האמינות נפגעת בגלל כשלים של המערכת החשמלית, האלקטרונית והקשר ביניהן ובין המערכת המכנית.
 
כדי להתגבר על בעיית האמינות מספק היצרן גם צילינדר ומפתח מכניים למקרה של כשל, כך שאפילו מקום בצרור המפתחות לא חסכנו.
 
מנעול אולטימטיבי (סופי):
 
אין כזה וכנראה גם לא יהיה. כל מה שאדם נועל יכול אדם לפרוץ במידה כזו או אחרת של מאמץ.
 
מנעול אופטימלי (מיטבי):
 
כן, מנעולים כאלה קיימים והטוב שביניהם הוא "מרתוק". במנעול זה שולבה טכנולוגיית יצור חלקי מתכת הטובה והיקרה בעולם, טכנולוגיית היציקה המדויקת, יחד עם מערכת מכנית המפעילה בריח מסתובב ומערכת נעילה הנסמכת על צילינדר מכני מהטובים בעולם, אם לא הטוב שבהם.
 
כל חלקי המרתוק החיצוניים יצוקים מפלדת על חלד המקנה למנעול חוזק וגמישות מעל המקובל בענף. הבריח המסתובב של המרתוק נאחז ברתק שלו בעוצמה כזו שיוצרת קושי עצום לפרוץ אותו. הצילינדר מוגן היטב כנגד כל שיטות הפריצה הידועות כיום. בבדיקות העמסה שערך היצרן קרסו המנעול הרב בריחי והצירים והדלת נשארה תלויה על המרתוק, מה שאומר באופן חד משמעי שהמרתוק אינו החוליה החלשה במערכת הנעילה.
 
המאמר נכתב ע"י משה דולב מי שהמציא בעבר את מנעול רב בריח, את פלדלת ועוד עשרות המצאות בתחום הנעילה והמצאתו האחרונה היא המרתוק.
 
המציא את מנעול המרתוק משה דולב האיש שהמציא את מנעול רב בריח, את הפלדלת, מנעולי תלי עם רתקים, צילינדר עם פינים טלסקופיים המיוצר על ידי מולטילוק עוד עשרות המצאות והוא האיש העומד בראש החברה שלנו, המייצרת ומשווקת את המרתוק.

צרו איתנו קשר ונשמח לעזור לכם בהתאמת המוצר הטוב ביותר בשבילך. 09-7412865